Finał projektu Erasmus+ „Learn from the past to build a greener future”.

Ostatnie spotkanie projektowe już za nami. W dniach 29 maja – 2 czerwca 2023 roku 5 uczniów (Katarzyna Janas, Karolina Koczy, Daria Kurzyca, Konrad Olesik z klasy 3a oraz Tobiasz Kołodziejczyk z klasy 2a) wraz z opiekunami p. Magdaleną Szuster i Joanną Kocioła gościli w szkole partnerskiej w Porto, Portugalia. 

Fantastycznie zorganizowane spotkanie pozwoliło doskonałe zbilansować pracę nad tematem projektu, integrację uczestników, poznawanie kultury portugalskiej oraz przyjemność bycia w pięknym miejscu.

Portugalscy gospodarze pokazali nam swoje piękne miasto, gdzie podziwialiśmy niesamowitą architekturę z jej charakterystycznym elementem tj. kafelkami azulejos, płynęliśmy łodzią po rzece Duoro oraz wspięliśmy się na wieżę widokową. Zwiedziliśmy także dwa bardzo ważne dla portugalskiej historii średniowieczne miasta: Braga i Guimaraes.

Jednak głównym celem spotkania była realizacja zadań projektowych. Poznaliśmy z bliska pracę elektrowni wiatrowej, wzięliśmy udział w zajęciach na uniwersytecie w Porto, gdzie zapoznaliśmy się z najnowocześniejszymi trendami w pozyskiwaniu energii, np. biomasa, wodór, najnowszy typ ogniw fotowoltaicznych. Jednym z najistotniejszych momentów spotkania były debaty w międzynarodowych grupach, podczas których uczniowie dyskutowali na temat przyszłości energii nuklearnej i węgla kamiennego. Przygotowaliśmy także kapsułę czasu z listami do czytelnika z przyszłości, do której włożyliśmy nasze obawy i nadzieje związane z losem naszej planety.

Spotkanie w Portugalii ponownie pokazało nam jak dojrzale myślą nasi uczniowie, potrafią płynnie komunikować się w języku angielskim, są otwarci i ciekawi świata. A bariery kulturowe lub komunikacyjne są dla nich zjawiskiem zupełnie obcym.

Dzięki programowi Erasmus+ współfinansowanemu ze środków Unii Europejskiej możemy się o tym przekonywać wielokrotnie w trakcie każdego roku szkolnego. Bez wsparcia finansowego z EU nasi uczniowie nie mogliby wraz z młodymi ludźmi z innych krajów doświadczać niezapomnianych chwil, które budują ich pewność siebie i pozwalają przekonać się na własne oczy, że wszyscy jesteśmy tacy sami, bez względu na kolor skóry, wyznanie, itp. 

Tu znajdziesz kanał You Tube, gdzie możesz obejrzeć szereg filmów, które dokumentują niemal 3 lata trwania projektu: https://www.youtube.com/@erasmusproject-buildagreen9727

Bookmark the permalink.

Comments are closed.