Ostatni dzwonek absolwentów

Kolejny rocznik uczniów Liceum  Ogólnokształcącego im. Prof. Zbigniewa Religi w Gilowicach zakończył naukę w dobie pandemii.

Dyrektor LO w Gilowicach oraz wszyscy nauczyciele mają przyjemność ogłosić, że 26 kwietnia odbyła się konferencja klasyfikacyjna klas III.  Mocą  uchwały podjętej przez Radę Pedagogiczną 36 uczniów naszej szkoły, w tym  19 uczniów klasy IIIa pod skrzydłami Pani Joanny Kocioły i 17 uczniów klasy IIIb pod opieką Pani Teresy Molendy  ukończyło nasze liceum.  30 kwietnia uroczyście ( niestety nie tak uroczyście, jakbyśmy wszyscy chcieli) absolwenci odbiorą z rąk pani dyrektor i wychowawczyń swoje świadectwa, nagrody i wyróżnienia. Otrzymają posrebrzaną miniaturę godła szkoły, która już na zawsze będzie przypominać im lata spędzone w gilowickim liceum. Niestety kolejny raz przez pandemię nie dopełni się wieloletni „Ceremoniał Ostatniego Dzwonka”, nie spotkamy się wszyscy na hali ten ostatni raz wspólnie świętując jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu młodego człowieka.  Mimo to trzeba się cieszyć z osiągniętych wyników. Jesteśmy dumni z naszych uczniów. Podziwiamy ich upór, determinację i ciężką pracę w tej trudnej, zdalnej rzeczywistości. Ogromnie cieszymy się z ich sukcesu.

A oto najlepsi z najlepszych: z najwyższym  wynikiem szkołę ukończyła Dominika Mika ze średnią 5,76. Wśród wyróżnionych uczniów z bardzo wysoką średnią znaleźli się: Lukasek Ewa, Lisek Weronika, Fajferek Filip, Fuks Aleksandra, Wojtala Hanna, Janosz Piotr, Stawowczyk Zuzanna. Na szczególne wyróżnienie zasługuje również Michał Błazenek, który przez trzy lata nauki wykazał się 100% frekwencją.

Rozdanie świadectw,  ze względu na pandemię, odbędzie się w pełnym reżimie sanitarnym, z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa, w 9-osobowych grupach. Oczywiście również ten rocznik zawiesi na ścianie pamiątkowe tablo i posadzi przed szkołą rocznikowe drzewko, niestety nie z taką „pompą”, jak nakazuje nasz szkolny obyczaj.

4 maja wszyscy absolwenci  LO w Gilowicach przystąpią do egzaminu maturalnego rozpoczynając maturę pisemnym egzaminem z j. polskiego. Matura zakończy się 19 maja tym razem egzaminem z j. włoskiego. W tym roku szkolnym maturzyści są zwolnieni z egzaminów ustnych. Najpopularniejszym przedmiotem dodatkowym zdawanym na poziomie rozszerzonym wśród naszych uczniów jest  j. angielski, następnie biologia i matematyka. 

Teraz pozostaje tylko trzymać kciuki za powodzenie na egzaminie maturalnym. 

Życzymy „połamania pióra”.

Barbara Foltyn

78. rocznica powstania w getcie warszawskim.

W poniedziałek 19.04.2021 nasza szkoła miała zaszczyt uczestniczyć w Akcji „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. O godzinie 11:00 20 osób, z klas I i II rozszerzających historię w naszym liceum spotkało się online, aby obejrzeć film o Muranowie i losach  Żydów warszawskich. Po seansie grupa pracowała na tekstach źródłowych dołączonych do filmiku, rozmawiała o nim i omawiała swoje pochodzenie.

Antonina Przewoźnik

Wirtualne spotkanie w projekcie Erasmus+

Czas pandemii nie przeszkodził nauczycielom i uczniom LO Gilowice w udziale w spotkaniu partnerskim w ramach projektu „Hand to hand with CLIL”. Chociaż wirtualne, spotkanie odbyło się w dniach 9-12 marca 2021. Przez te kilka dni spora grupa uczniów i nauczycieli z krajów partnerskich tj. Rumunii, która była organizatorem spotkania, Słowenii, Włoch, Węgier, Bułgarii i Polski spędzała razem popołudnia. Były zajęcia online z ekonomii i historii, prezentacja rumuńskiej szkoły i miasta Timisoara, w którym szkoła się znajduje, quizy, zabawy i dyskusje. Nie mogliśmy się spotkać w „realu”, jednak dzięki wirtualnemu spotkaniu mogliśmy podtrzymać nawiązane wcześniej przyjaźnie, poćwiczyć angielski i dowiedzieć się więcej o sobie i swoich krajach.
Każdy z partnerskich krajów miał za zadanie przygotować prezentację na temat 2 miejsc znajdujących się na liście kulturowego dziedzictwa UNESCO. Nasi uczniowie, jak zawsze, wznieśli się na wyżyny i przygotowali atrakcyjny filmik, który można zobaczyć tutaj: