Zapraszamy do udziału w XVI Dniu Zdrowia.

13 kwietnia odbędzie się XVI Dzień Zdrowia pod hasłem: 

„Jak wygrałem życie – opowieść chłopaka, który odbił się od dna i sięgnął po szczyt” – profilaktyka uzależnień inaczej.

Prezentowany projekt ma dwa istotne przesłania:

  1. Jak łatwo wpaść w szpony nałogu, bez kontroli, najpierw tylko eksperymentując,  próbując zaimponować rówieśnikom, szukając rozwiązania dla swoich problemów, uciekając od samotności i niezrozumienia.
  2. Jak trudno wyjść z nałogu, ile wymaga to pracy, determinacji, odwagi, wsparcia specjalistów i osób bliskich.

Ale jest też pozytywny przekaz, że da się wyjść z uzależnienia, że ciężka praca nad sobą przynosi efekty, że ból, rozpacz i łzy można przekuć w sukces, gdy ma się pasję i bliskich gotowych do pomocy. To bardzo istotne, szczególnie dla osób, które mają w rodzinie osoby uzależnione, lub same zaczynają eksperymentować ze środkami psychoaktywnymi i zastanawiają się, czy będą w stanie przerwać ten „zaklęty krąg”, w którym się znalazły. Czytaj dalej…

KONKURS „MOJA GMINA – MÓJ SAMORZĄD”

W środę 29 marca w hali sportowej naszego liceum odbył się konkurs „Moja Gmina-Mój Samorząd” adresowany do uczniów szkół podstawowych pod honorowym patronatem Wójta Gminy Miedźna oraz Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Gilowicach.

Celem konkursu była popularyzacja wśród uczniów wiedzy na temat samorządu terytorialnego oraz środowiska lokalnego a główną nagrodą zaproszenie przez Wójta Gminy Miedźna uczniów, którzy okażą się najlepsi, do przejęcia obowiązków wójta, sekretarza i skarbnika gminy w dniu 1 czerwca 2023.

W konkursie wzięły udział wszystkie szkoły podstawowe z terenu naszej gminy. Całość przygotował i poprowadził Tomasz Baranowski. Emocje były ogromne a uczestnicy wykazali się bardzo dobrym przygotowaniem. Zwycięzcami okazali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Górze: Seweryn Targowski – w dniu 1 czerwca będzie przez kilka godzin Wójtem Gminy Miedźna, Aleksandra Dynak – Wicewójtem i Sekretarzem Gminy Miedźna i Oliwier Ulczok, który w tym dniu będzie Skarbnikiem Gminy Miedźna.

W klasyfikacji szkolnej 1 miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Górze, 2 miejsce Zespół Szkolno- Przedszkolny w Miedźnej, 3 miejsce Szkoła Podstawowa im. Stanisława Hadyny we Frydku. Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy. Mamy nadzieję, że w przyszłości będą wśród nich uczniowie naszego liceum!

Tomasz Baranowski

Gilusomania 2023

W naszej szkole wiosna już przyszła! Jak co roku o tej porze odbyła się jedna z najzabawniejszych imprez w naszym szkolnym kalendarzu – Gilusomania. Klasy drugie stanęły w szranki o wygraną w konkursie na jak najzabawniejsze przedstawienie naszej szkolnej codzienności. 2a postawiła na rywalizację pomiędzy uczniami, gronem nauczycielskim i „strażnikami czystości”. Nie zabrakło zaskakujących pytań i prowadzącego, który sypał „sucharami” z rękawa. Miał nawet oddanego fana, który dla autografu zrobiłby wszystko oraz bardzo profesjonalnych ochroniarzy.. 2b natomiast uraczyła nas swoją wersją „1 z 10” z udziałem najzacniejszych przedstawicieli ciała pedagogicznego przedstawionych tym razem z przymrużeniem oka… Nawet skromny fotoreporter doczekał się sobowtóra. W tym roku wygrała klasa 2b. Gratulujemy! Nagroda za hektolitry łez wylanych ze śmiechu należy się jednak całemu rocznikowi. Dziękujemy za ogromną dawkę endorfin i świetną zabawę!  

Tekst i zdjęcia – Joanna Kocioła

Dzień Języków Obcych? Wcale nie!

Dziś po raz kolejny przekonaliśmy się, że nasi uczniowie władają językiem angielskim, niemieckim czy włoskim na równi z ojczystym, a ich wiedza geograficzna, historyczna czy kulturowa na temat tych krajów sięga szczytów i to co najmniej alpejskich.
Nie zabrakło quizów, zabaw i konkursów. Główną atrakcją były jednak stoiska tematyczne prezentujące wybrane przez poszczególne klasy kraje. W oka mgnieniu można było przenieść się z Japonii do Izraela lub USA, do Holandii i reszty Europy. Wszędzie czekały lokalne przysmaki i najbardziej charakterystyczne symbole tych krajów.
Wyjątkowo ciekawym punktem imprezy była debata na temat technologii, w trakcie której 6 uczniów z klas 3a, 3b i 4b miało okazję zaprezentować swoje wybitne umiejętności językowe. Czapki z głów dla ich odwagi!


Swoją obecnością imprezę uświetniły przedstawicielki Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego, dzięki którym mogliśmy przeprowadzić debatę, a nasi uczniowie zapoznać się z możliwościami wyjazdów na zagraniczne wymiany młodzieżowe i wolontariaty. Zostali także hojnymi sponsorami nagród rzeczowych! Bardzo dziękujemy!
Rywalizację klas wygrała klasa 4b. Gratulujemy!
Zwycięzcami są jednak wszyscy uczniowie. Połączyliśmy naukę ze świetną zabawą, a to nie lada sztuka!  

Joanna Kocioła

Dzień sportu i nie tylko…

W zasadzie trudno wymienić to czego dziś u nas nie było…  Sport w rozmaitej postaci – od wyścigu rydwanów i ślizgu na materacu na odległość po przeciąganie liny. Integracja, w szczególności uczniów klas pierwszych ze starszymi rocznikami. Ciężka praca szarych komórek, czyli całkiem poważny turniej szachowy. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, czyli akcja plakatowo – protestacyjna zwracająca uwagę na troskę młodych ludzi o przyszłość naszej planety. 

Czytaj dalej…

Konkurs szkolny „Moja Gmina – Mój Samorząd”

W dniu 31 maja odbył się drużynowy konkurs wiedzy o samorządzie „Moja Gmina – Mój Samorząd”. Celem była popularyzowanie wśród młodzieży wiedzy na temat samorządu terytorialnego, jego struktury i zadań oraz rozpowszechnianie wiedzy o środowisku lokalnym i jego samorządzie.

Honorowy patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Miedźna Jan Słoninka. Uczniowie wszystkich klas rywalizowali w trzyosobowych grupach. Dla zwycięskiego zespołu pan wójt wystosował zaproszenie do jednodniowego objęcia funkcji samorządowych: wójta, sekretarza i skarbnika gminy.  

Zwycięzcami okazali się uczniowie klasy 3b, którzy rozlosowali miedzy siebie poszczególne funkcje: wójtem został Błażej Wojciech, sekretarzem Paweł Nocoń a skarbnikiem Bartłomiej Sosna. Uczniowie będą pełnić zaszczytne funkcje w urzędzie 7 czerwca.

Podczas konkursu nie zabrakło pytań do publiczności, odpowiedzi widzów były nagradzane drobnymi upominkami.

Tomasz Baranowski