Boże Narodzenie 2022

 

Toż Dzieciontko sie nom rodzi
We stajynce betlejymski
Nawet Herod niy zaszkodzi
Ze Jezusa krol niyziymski.

Przi bydlontkach w żłobku leży
Durś pastuszki mu śpiywajom
I trzech myndrcow drapko bieży
Pokłon Jymu dyć skłodajom

Ze Wilijom wos niy dziwo
Że sie cuda nawet dziejom
Ech – Maryjo jest szczyńśliwo
Lica jyj tyż ciyngym śmiejom.

Pan nad pany choć maluśki
Wiarom wielki chnet sie stanie
Łod Dzieciontka gryfny buźki
Złu w świat leci z tym wyzwanie.

Niychej Wom Dzieciontko darzy
Zyszczy tako co sie marzy.

/Bronisław Wątroba/

Niech ten święty czas przyniesie Wam radość i spokój. Niech każda chwila Świąt żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje Was wszelkim dobrem. Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły oraz uczniom życzy dyrektor LO – Barbara Foltyn.

Spotkanie projektowe w Polsce.

Spotkanie Erasmus+ w Polsce W dniach 28.11 – 2.12.2022 gościli w naszym liceum uczniowie i nauczyciele ze szkół w Portugalii, Rumunii i Włoch. Spotkanie to było drugim z cyklu poświęconych prawom człowieka i zwalczaniu wszelkich objawów dyskryminacji. Podczas pobytu w Polsce nasi goście wzięli udział w szeregu spotkań i warsztatów poświęconych tym tematom. Zwiedzili również Auschwitz i Kraków, w tym Kazimierz i muzeum Schindlera. Wszyscy zagraniczni uczniowie byli zakwaterowani w domach naszych uczniów, co dodatkowo wzmocniło kulturowy wymiar spotkania oraz pozwoliło na szybkie nawiązanie bliskich więzi pomiędzy młodzieżą. Pomimo więc poważnego tematu projektu, nie zabrakło wspólnych zabaw i tańców. Organizacja spotkania możliwa była dzięki środkom Unii Europejskiej otrzymanym w ramach Akredytacji w projekcie Erasmus+. 

Joanna Kocioła

Dzień Języków Obcych? Wcale nie!

Dziś po raz kolejny przekonaliśmy się, że nasi uczniowie władają językiem angielskim, niemieckim czy włoskim na równi z ojczystym, a ich wiedza geograficzna, historyczna czy kulturowa na temat tych krajów sięga szczytów i to co najmniej alpejskich.
Nie zabrakło quizów, zabaw i konkursów. Główną atrakcją były jednak stoiska tematyczne prezentujące wybrane przez poszczególne klasy kraje. W oka mgnieniu można było przenieść się z Japonii do Izraela lub USA, do Holandii i reszty Europy. Wszędzie czekały lokalne przysmaki i najbardziej charakterystyczne symbole tych krajów.
Wyjątkowo ciekawym punktem imprezy była debata na temat technologii, w trakcie której 6 uczniów z klas 3a, 3b i 4b miało okazję zaprezentować swoje wybitne umiejętności językowe. Czapki z głów dla ich odwagi!


Swoją obecnością imprezę uświetniły przedstawicielki Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego, dzięki którym mogliśmy przeprowadzić debatę, a nasi uczniowie zapoznać się z możliwościami wyjazdów na zagraniczne wymiany młodzieżowe i wolontariaty. Zostali także hojnymi sponsorami nagród rzeczowych! Bardzo dziękujemy!
Rywalizację klas wygrała klasa 4b. Gratulujemy!
Zwycięzcami są jednak wszyscy uczniowie. Połączyliśmy naukę ze świetną zabawą, a to nie lada sztuka!  

Joanna Kocioła

Dzisiaj Dzień Świętego Mikołaja – wymarzonych prezentów!

Idzie, idzie Święty z długą siwą brodą,
a dwaj aniołkowie za ręce go wiodą.
Niosą w wielkich koszach: słodziutkie pierniki,
ciastka i cukierki, lalki, kosmetyki.
Każdemu nad głową złota gwiazdka świeci,
idą i szukają dobrych, grzecznych dzieci…
Wszędzie pełno miłych, pożytecznych ludzi

W tym roku Mikołaj mocno się natrudzi…

Razem dla Ukrainy – Gmina Miedźna na pomoc Miastu Partnerskiemu Zbaraż.

Nie zapominamy, sercem nieprzerwanie jesteśmy z Ukrainą. Zbiórka pomocowa dotyczy naszego Miasta Partnerskiego Zbaraża.


Wiemy, że wszystkim nam jest coraz trudniej z powodu trwającej wojny na Ukrainie. Wiemy także, że nie jesteśmy w stanie sprostać ogromowi zniszczeń tego kraju i codziennym, niekończącym się tragediom ludzkim. Jednak mamy nadzieję, że nasze grudniowe serca mimo naszych własnych trudów pozwolą ogrzać i wyleczyć tyle ofiar trwającej wojny, na ile pozwoli każdemu z nas nasza osobista sytuacja.

Przekazaliśmy już dwa transporty. Przewodniczący Rady Gminy Miedźna podczas listopadowego wyjazdu na granicę Ukrainy i przekazywania darów zbieranych dla Zbaraża przez gminne OSP poznał obecne potrzeby. Wszyscy mamy wyobraźnię i wiedzę, jak ta wojna przebiega. Znamy skutki, jakie niesie za sobą niszczenie infrastruktury energetycznej w okresie zimowym. Stąd na dzisiaj z uwagi na porę roku nasze miasto partnerskie Zbaraż prosi o piece wolnostojące, opalane drewnem. Do tego Ukraińcy niezmiennie potrzebują lekarstw, środków technicznych, medycznych i pomocy ratunkowej.
Pamiętajmy, że każda złotówka pomaga. Już dzisiaj dziękujemy za okazaną pomoc i wsparcie.
TUTAJ link do zrzutki założonej przez radnego naszej gminy Mateusza Moczulskiego.