Znowu są wakacje :)

Z okazji zakończenia roku szkolnego wszystkim Nauczycielom, Pracownikom Szkoły oraz Rodzicom składam najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzę, by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości.
Uczniom zaś, życzę bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.

Dyrektor Liceum – Barbara Foltyn

Podsumowanie roku szkolnego 2021/2022

Długo wyczekiwane, wymarzone, jak najbardziej zasłużone! WAKACJE 2022 Przed nami odpoczynek po niezwykłym roku szkolnym 2021/22. Pomimo pandemii, zdecydowana większość dni nauki miała miejsce w szkole. Najpierw nieśmiało, poźniej z coraz większą pewnością i entuzjazmem wracaliśmy do szkolnych imprez, wyjazdów i konkursów. Rok ten obfitował w „reaktywowane” po pandemii imprezy szkolne takie jak: Gilusomania, Dzień Języków Obcych, Dni Zdrowia, Dni Otwarte Szkoły i wiele innych. Udało się także powrócić do wyjazdów zagranicznych w ramach projektów Erasmus+ Byliśmy w Austrii, Turcji, Bułgarii i w dwóch szkołach w Słowenii. Gościliśmy także zagranicznych gości u nas. Na pierwszym miejscu, jak zawsze, była jednak nauka – zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności, które zostały potwierdzone świetnymi wynikami końcowymi. Najwyższą średnią ocen uzyskały klasy 1a i 2a – 4,12, następnie 1b – 4,11, a na III miejscu podium znalazła się klasa 3bp – 4,07. Aż 21 uczniów spośród 136 otrzymało w tym roku świadectwo z wyróżnieniem, do którego uzyskania uprawnia średnia ocen co najmniej 4,75 oraz bardzo dobre lub wzorowe zachowanie. Nasi tegoroczni prymusi to: Emilia Limańczyk (1b), średnia ocen 5,60! Jako uczennica z najwyższą średnią ocen w szkole Emilia otrzyma również stypendium Prezesa Rady Ministrów. Brawo!!! Błażej Wojciech (3bp), średnia ocen 5,43 Emilia Lotawiec (1a), średnia ocen 5,40 Paweł Nocoń (3bp), średnia ocen 5,23 Zuzanna Niesyto (2b) i Kamil Oszek (2a), średnia ocen 5,21 Zuzanna Obetkon (3ap) i Bartłomiej Noga (3bp), średnia ocen 5,08 Karolina Koczy (2a) i Konrad Olesik (2a), średnia ocen 5,07 Adrianna Dobry (2a), Katarzyna Janas (2a), Daria Kurzyca (2a), średnia ocen 5,00 Wymienieni powyżej uczniowie otrzymają w przyszłym roku szkolnym stypendium Wójta Gminy Miedźna. Kinga Sandecka (2a) i Julia Wójcik (2b), średnia ocen 4,93 Antonina Matlak (1a), średnia ocen 4,87 Weronika Komraus (2a), średnia ocen 4,86 Patrycja Gwóźdź (3ap), średnia ocen 4,85 Milena Michalik (1a) i Edyta Waliczek (1b), średnia ocen 4,80 Jakub Wygrabek (3bp), średnia ocen 4,77.

Ogromne brawa należą się również tym najwytrwalej uczęszczającym do szkoły, czyli 2 uczennicom ze 100% frekwencją: Maja Hasa i Justyna Wojtala z klasy 2b. Wszystkim nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy! I czekamy na więcej Zakończenie roku szkolnego to nie tylko początek wakacji, bywa, że jest to również czas pożegnań. W tym roku współpracę z naszą szkołą kończy Pani Anna Woźnikowska – Tyc, która przez 17 lat nie tylko była nauczycielem języka angielskiego, ale przede wszystkim z ogromnym zaangażowaniem i wielkim sercem wychowywała kolejne roczniki naszego Liceum. Dziękujemy bardzo i życzymy dalszych sukcesów, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy udanych wakacji, naładowania akumulatorów i szczęśliwych powrotów już we wrześniu! Do zobaczenia!!!

Joanna Kocioła

Drodzy Ósmoklasiści!


Za kilka tygodni czeka Was bardzo ważna decyzja – wybór szkoły i dalszej drogi edukacji. Zachęcamy Was do zapoznania się z ofertą naszej szkoły. Może to właśnie tu poczujesz, że to jest Twoje miejsce na Ziemi? Nieliczne klasy, możliwość dowolnego łączenia rozszerzeń, fantastyczna atmosfera i zagraniczne wyjazdy w ramach programu Erasmus+ na pewno pomogą Ci podjąć decyzję. Więcej szczegółów w zakładce Rekrutacja

Barbara Foltyn

„Giganci edukacji”

Od marca 2022 roku prowadzone są w naszej szkole zajęcia w ramach projektu „Giganci edukacji”. Projekt został zaplanowany na dwa lata. Jesteśmy więc na „ćwierćmetku”. Dla naszych uczniów przygotowaliśmy cztery formy działań: „Matematyka inaczej” skierowane dla wszystkich pierwszoklasistów. Zajęcia w ciekawy sposób uzupełniają lekcje matematyki których jak wiadomo nigdy za wiele. Dla starszych uczniów przygotowaliśmy ofertę edukacyjną dopasowaną do ich zainteresowań: „Fizyka i nowe technologie” łączy wiedzę z praktyką i zakłada różne aktywności w tym wyjazdy edukacyjne. Dla zainteresowanych biologią i chemią mamy „Laboratorium wody”, a dla szukających zastosowania matematyki zwłaszcza w biznesie oraz tych którzy chcą wykorzystać możliwości technologii informacyjnej  „Szczęście ma drugie imię -Probabilistyka”. Zajęcia odbywają się w 6 grupach liczących od 5-13 osób. Wszystkie zajęcia zostały opracowane tak aby rozwijać różne kompetencje kluczowe. Ogólnie w projekcie bierze udział ponad 60 uczniów. Niektórzy korzystają z kilku form wsparcia. Do tej pory zrealizowano ponad 70 godzin zajęć stacjonarnych kilka terenowych oraz jeden wyjazd na AGH. Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach. Część z nich  kończy już wsparcie w ramach zajęć „ Matematyka ciekawiej”. Z obserwacji nauczycieli uczniowie ci podnieśli już kompetencje matematyczne zwłaszcza w kategorii stosowania podstawowych zasad i procesów matematycznych w codziennych sytuacjach oraz  rozumowania w matematyczny sposób. Pozostali uczestnicy będą kontynuować pracę po zasłużonych wakacjach. Dla naszych nowych uczniów również znajdzie się miejsce w projekcie w następnym roku szkolnym. Mamy nadzieję że dzięki wsparciu finansowemu uda się nam zajęcia uczynić jeszcze bardziej atrakcyjnymi poprzez rozbudowę nowoczesne pomoce dydaktyczne: nowe monitory interaktywne, laptopy do indywidualnych zajęć, drukarkę 3D oraz sprzęt laboratoryjny.

Barbara Foltyn

33000 euro!!!

Mamy to! Cała ta kwota do wykorzystania w nadchodzącym roku szkolnym 2022/2023 na wyjazdy zagraniczne uczniów i nauczycieli! Decyzja o przyznaniu akredytacji w ramach programu Erasmus+ na lata 2022 – 2027 właśnie przekształciła się w realne środki finansowe. A to dopiero początek, pierwsza z czterech takich transzy pieniędzy. Uczniowie GILO, również przyszli, będzie się działo!

Joanna Kocioła

Konkurs szkolny „Moja Gmina – Mój Samorząd”

W dniu 31 maja odbył się drużynowy konkurs wiedzy o samorządzie „Moja Gmina – Mój Samorząd”. Celem była popularyzowanie wśród młodzieży wiedzy na temat samorządu terytorialnego, jego struktury i zadań oraz rozpowszechnianie wiedzy o środowisku lokalnym i jego samorządzie.

Honorowy patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Miedźna Jan Słoninka. Uczniowie wszystkich klas rywalizowali w trzyosobowych grupach. Dla zwycięskiego zespołu pan wójt wystosował zaproszenie do jednodniowego objęcia funkcji samorządowych: wójta, sekretarza i skarbnika gminy.  

Zwycięzcami okazali się uczniowie klasy 3b, którzy rozlosowali miedzy siebie poszczególne funkcje: wójtem został Błażej Wojciech, sekretarzem Paweł Nocoń a skarbnikiem Bartłomiej Sosna. Uczniowie będą pełnić zaszczytne funkcje w urzędzie 7 czerwca.

Podczas konkursu nie zabrakło pytań do publiczności, odpowiedzi widzów były nagradzane drobnymi upominkami.

Tomasz Baranowski

O oszczędzaniu energii w Słowenii – czyli kolejne spotkanie w ramach realizacji projektu Erasmus+ „Learn from the past to build a greener future”.

Czy da się połączyć intensywną pracę z przyjemnością? Jak najbardziej! Piękny majowy tydzień (22 – 28) grupa uczniów: Lidia Jastrzębiowska, Borys Czarnynoga, Nikodem Dutkiewicz, Bartłomiej Noga i Bartłomiej Sobik wraz z nauczycielami, Kariną Kurzyca i Joanną Kocioła spędziła w malowniczo położonym nad Adriatykiem słoweńskim mieście Koper.

Głównym tematem spotkania było oszczędzanie energii, wobec tego nie zabrakło analizy zużycia energii w poszczególnych krajach partnerskich, warsztatów na temat bardziej efektywnego zarządzania tym zużyciem oraz przykładów zrównoważonego rozwoju gospodarczego opartego na poszanowaniu środowiska naturalnego. Mieliśmy okazję zwiedzić port przeładunkowy w Koper, który jest głównym pracodawcą w mieście oraz czynną kopalnię węgla kamiennego w Velenje. 

Nie zabrakło oczywiście niezliczonych okazji do poznawania atrakcji tego pięknego kraju. Perełka przyrodnicza, czyli Jaskinia Postojna, zachwyciła nas stalaktytami i stalagmitami oraz szaloną kolejką, którą się przemieszczaliśmy po jaskini. W Lublanie, stolicy kraju, eksplorowaliśmy urocze uliczki pełne sklepików i kawiarenek i podziwialiśmy panoramę miasta z górującego nad nim wzgórza zamkowego.

Był nas śródziemnomorskim klimatem i zapierającymi dech w piersi widokami. A Techno Park w Celje pozwolił zbadać najbardziej fascynujące zagadki nauki i techniki. 

Spotkanie obfitowało także w liczne okazje do integracji z młodzieżą z pozostałych krajów partnerskich (Włochy, Portugalia, Rumunia, Turcja) oraz możliwości szlifowania znajomości języka angielskiego i włoskiego. 

Wspaniały kraj, gościnni i przyjaźni ludzie i efektywna praca projektowa! A to dopiero półmetek projektu. Kolejne spotkanie już w październiku w Rumunii. 

Klikając poniżej można zobaczyć spotkanie oczami uczniów:

wke.lt/w/s/kCuX1V

Joanna Kocioła

Zapraszam do galerii zdjęć (PK)