Finał projektu Erasmus+ „Learn from the past to build a greener future”.

Ostatnie spotkanie projektowe już za nami. W dniach 29 maja – 2 czerwca 2023 roku 5 uczniów (Katarzyna Janas, Karolina Koczy, Daria Kurzyca, Konrad Olesik z klasy 3a oraz Tobiasz Kołodziejczyk z klasy 2a) wraz z opiekunami p. Magdaleną Szuster i Joanną Kocioła gościli w szkole partnerskiej w Porto, Portugalia. 

Fantastycznie zorganizowane spotkanie pozwoliło doskonałe zbilansować pracę nad tematem projektu, integrację uczestników, poznawanie kultury portugalskiej oraz przyjemność bycia w pięknym miejscu.

Portugalscy gospodarze pokazali nam swoje piękne miasto, gdzie podziwialiśmy niesamowitą architekturę z jej charakterystycznym elementem tj. kafelkami azulejos, płynęliśmy łodzią po rzece Duoro oraz wspięliśmy się na wieżę widokową. Zwiedziliśmy także dwa bardzo ważne dla portugalskiej historii średniowieczne miasta: Braga i Guimaraes. Czytaj dalej…

Stara przyjaźń nie rdzewieje – wizyta węgierskich uczniów i nauczycieli w naszej szkole.

„Stara przyjaźń nie rdzewieje” – tak, parafrazując znane powiedzenie można opisać dzisiejsze przemiłe spotkanie po latach. 
Podczas wycieczki objazdowej po południowej Polsce odwiedziła nas grupa 20 uczniów z Węgier wraz z 2 nauczycielkami. Jest to szkoła, z którą współpracowaliśmy w jednym z projektów Erasmus+  i bardzo mile wspominamy wspólnie spędzone chwile. Nasi goście z uznaniem oglądali naszą szkołę uważając ją za świetnie wyposażoną i nowoczesną, a jednocześnie przyjazną i otwartą. Pracując w grupach polsko – węgierskich uczniowie chętnie odkrywali jak wiele ich łączy – wspólne pasje, nadzieje na przyszłość, ale też obawy z nią związane.
Po raz kolejny wykorzystaliśmy okazję, żeby się spotkać, lepiej poznać, szlifować angielski i promować ducha Zjednoczonej Europy.

33000 euro!!!

Mamy to! Cała ta kwota do wykorzystania w nadchodzącym roku szkolnym 2022/2023 na wyjazdy zagraniczne uczniów i nauczycieli! Decyzja o przyznaniu akredytacji w ramach programu Erasmus+ na lata 2022 – 2027 właśnie przekształciła się w realne środki finansowe. A to dopiero początek, pierwsza z czterech takich transzy pieniędzy. Uczniowie GILO, również przyszli, będzie się działo!

Joanna Kocioła

O oszczędzaniu energii w Słowenii – czyli kolejne spotkanie w ramach realizacji projektu Erasmus+ „Learn from the past to build a greener future”.

Czy da się połączyć intensywną pracę z przyjemnością? Jak najbardziej! Piękny majowy tydzień (22 – 28) grupa uczniów: Lidia Jastrzębiowska, Borys Czarnynoga, Nikodem Dutkiewicz, Bartłomiej Noga i Bartłomiej Sobik wraz z nauczycielami, Kariną Kurzyca i Joanną Kocioła spędziła w malowniczo położonym nad Adriatykiem słoweńskim mieście Koper.

Głównym tematem spotkania było oszczędzanie energii, wobec tego nie zabrakło analizy zużycia energii w poszczególnych krajach partnerskich, warsztatów na temat bardziej efektywnego zarządzania tym zużyciem oraz przykładów zrównoważonego rozwoju gospodarczego opartego na poszanowaniu środowiska naturalnego. Mieliśmy okazję zwiedzić port przeładunkowy w Koper, który jest głównym pracodawcą w mieście oraz czynną kopalnię węgla kamiennego w Velenje. 

Nie zabrakło oczywiście niezliczonych okazji do poznawania atrakcji tego pięknego kraju. Perełka przyrodnicza, czyli Jaskinia Postojna, zachwyciła nas stalaktytami i stalagmitami oraz szaloną kolejką, którą się przemieszczaliśmy po jaskini. W Lublanie, stolicy kraju, eksplorowaliśmy urocze uliczki pełne sklepików i kawiarenek i podziwialiśmy panoramę miasta z górującego nad nim wzgórza zamkowego.

Był nas śródziemnomorskim klimatem i zapierającymi dech w piersi widokami. A Techno Park w Celje pozwolił zbadać najbardziej fascynujące zagadki nauki i techniki. 

Spotkanie obfitowało także w liczne okazje do integracji z młodzieżą z pozostałych krajów partnerskich (Włochy, Portugalia, Rumunia, Turcja) oraz możliwości szlifowania znajomości języka angielskiego i włoskiego. 

Wspaniały kraj, gościnni i przyjaźni ludzie i efektywna praca projektowa! A to dopiero półmetek projektu. Kolejne spotkanie już w październiku w Rumunii. 

Klikając poniżej można zobaczyć spotkanie oczami uczniów:

wke.lt/w/s/kCuX1V

Joanna Kocioła

Zapraszam do galerii zdjęć (PK)

Relacja ze spotkania projektowego w Bułgarii w ramach projektu Climate Change – Raise awareness – Take action.

Sofia, 9-13 maja 2022.

Pierwszego dnia, po wylądowaniu i zakwaterowaniu, udaliśmy się na pierwsze zwiedzanie miasta oraz poddaliśmy się szeroko pojętym chłonięciu bułgarskiej kultury i integracji z innymi uczestnikami.

Dzień drugi spędziliśmy w szkole. Gospodarze przywitali nas bardzo serdecznie i w typowo bułgarski sposób, częstując tradycyjnym ciastem z miodem. Uczennice w malowniczych strojach zaprezentowały tańce ludowe, po których obejrzeliśmy specjalnie stworzony film o Bułgarii. Mieliśmy również możliwość uczestnictwa w wybranych lekcjach, a następnie w warsztacie dot. ochrony środowiska. Następnie gospodarze przygotowali różnorodne zajęcia: wykłady, prezentacje, quizy i konkursy, a nawet układanie puzzli. Po lunchu wzięliśmy udział w spotkaniu z p. Iveliną Kosevą, menedżerką międzynarodowego projektu pilotażowego National Trust Eco Fund „Actions for energy efficiency of Bulgarian schools”. Kolejnym punktem programu były prezentacje uczniów ze wszystkich szkół partnerskich pt. „How schools and families follow a sustainable lifestyle and waste disposal?”. Czytaj dalej…

A w Taborze…

Relacja z wyjazdu do Czech w ramach projektu Climate Change – Raise awareness – Take action.
Tabor, 21-25 marca 2022

Pierwszy dzień spotkania projektowego oznaczał przybycie do Taboru, (przemiły pan kierowca, komfortowy busik, świetne nastroje) oraz poznanie gospodarzy. Już sam kraj przywitały nas piękną, słoneczną pogodą, a Czesi – niezwykle ciepło i serdecznie. A to dopiero początek. Było wzajemne poznawanie się, gry integracyjne, pierwsze zwiedzanie Taboru. Urokliwe uliczki starego miasta wprost zachęcały do spaceru w gronie nowych przyjaciół z innych krajów. Uroczysta kolacja zwieńczyła ten pierwszy, pełen wrażeń dzień.

Po pysznym śniadaniu, rankiem drugiego dnia spotkania, udaliśmy się do szkoły gospodarza (Taborské soukrome gymnázjum a základni škola). Tam zostaliśmy powitani przez p. Dyrektor, Marketę Švadlenovą i czeskich uczniów. Następnie przedstawiliśmy przygotowane prezentacje. Dowiedzieliśmy się sporo o zasobach naturalnych w poszczególnych krajach, lokalizacji elektrowni jądrowych, odnawialnych źródłach energii oraz o zależności krajów partnerskich od importu zasobów z innych krajów (np. od Rosji).
Następnie uczestnicy zostali przetestowani ze świeżo przyswojonej wiedzy – graliśmy w Kahoota. Uwaga! Uwaga! Wygrała jedna z polskich uczennic – Milena! Gratulujemy!

Następnym punktem programu był udział w lekcjach tematycznych.
Po lunchu i chwili relaksu czescy uczniowie przygotowali dla nas grę miejską i szczegółowe zwiedzanie miasta w grupach międzynarodowych.
Gospodarze świetnie sprawdzili się w swojej roli. Na uznanie zasługuje sposób prowadzenia spotkania, opieka, oprowadzanie po Taborze, a nawet własnoręcznie przygotowane przekąski! Było ciekawie, motywująco, wesoło i pysznie!

Trzeci dzień spotkania również był pełen wrażeń. Rankiem wyruszyliśmy na wycieczkę do elektrowni jądrowej w Temelinie. To jedna z dwóch elektrowni jądrowych w Czechach. Ten sposób produkowania energii elektrycznej uważany jest za jeden z najbardziej ekologicznych i najmniej emisyjnych. W specjalnie zaprojektowanej do tego celu sali multimedialnej, dzięki wykładowi pani przewodnik i animacjom komputerowym, mieliśmy okazję zajrzeć do najciekawszych, najbardziej niedostępnych miejsc elektrowni, a także otrzymać podstawowe informacje z dziedziny fizyki jądrowej.
Z trójwymiarowych materiałów filmowych uzyskaliśmy informację nt. hali reaktora i prętów paliwowych. Zobaczyliśmy również komputerową symulację reakcji rozpadu jąder uranu.

Kolejną atrakcją było zwiedzanie zamku Hluboká, który swoją aktualną postać zawdzięcza rodowi Schwarzenbergów. Często mówi się o nim jako o najpiękniejszym czeskim zamku, który w obecnym kształcie powstał w XIX wieku po przebudowie w stylu neogotyckim.

Dzień był piękny i słoneczny, humory i apetyty nam dopisywały.

Czwarty dzień spotkania oznaczał zwiedzanie stolicy. Praga, skąpana w słońcu, przepiękna, zabytkowa. Wąskie uliczki, urocze budowle, Wzgórze Zamkowe Hradczany Katedra św. Wita, Most Karola, migocząca Wełtawa. Ech, wymieniać można by długo. Było zwiedzanie, gra miejska z lokalnymi przewodnikami, punkty zdobywane w międzynarodowych grupach i zwycięstwo grupy Mileny, a w nagrodę słodkie żelki! Zmęczenie rekompensowały nam cudowne widoki i zabawne pamiątki, które jeszcze długo będą przypominać nam tę wspaniałą europejską stolicę!

Wszystko co dobre szybko się kończy. Tak jak nasze spotkanie w szkole partnerskiej w Czechach. Było mnóstwo zabawy i nauki, integracja, szlifowanie języków obcych, poznawanie nowych miejsc, pyszne jedzenie. Podkreślić należy przede wszystkim ogromną gościnność naszych gospodarzy!

Dziękujemy serdecznie! Mamy nowych znajomych, ciekawe doświadczenia i piękne wspomnienia. Będziemy tęsknić!

Anna Woźnikowska-Tyc

Relacja ze spotkania w ramach projektu Erasmus+ „Learn form the past to build a greener future” w Manavgat, Turcja w dniach 7-11 marca 2022 roku

Po pierwszym spotkaniu, które odbyło się w Polsce w październiku 2021 roku, przyszła pora na odwiedziny u partnerów. Na początek szkoła turecka, położona w pięknym, malowniczo usytuowanym nad Morzem Śródziemnym, historycznym mieście Manavgat. Na spotkanie przyjechali uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich w Portugalii, Rumunii, Słowenii i Polski aby wspólnie uczyć się i eksplorować bogatą turecką kulturę. 
Głównym celem spotkania była prezentacja wydobycia węgla kamiennego w krajach partnerskich, analiza wpływu tej gałęzi przemysłu na gospodarkę, jak również badanie losów zamykanych kopalni. Przedstawiono różne alternatywy, od przekształcenia w muzeum, obiekty rekreacyjno-sportowe po … brak zagospodarowania terenu. Spotkanie projektowe w Turcji łączyło w sobie wiele aspektów edukacyjnych: naukowy, kulturowy, integracyjny.

Czytaj dalej…