Stara przyjaźń nie rdzewieje – wizyta węgierskich uczniów i nauczycieli w naszej szkole.

„Stara przyjaźń nie rdzewieje” – tak, parafrazując znane powiedzenie można opisać dzisiejsze przemiłe spotkanie po latach. 
Podczas wycieczki objazdowej po południowej Polsce odwiedziła nas grupa 20 uczniów z Węgier wraz z 2 nauczycielkami. Jest to szkoła, z którą współpracowaliśmy w jednym z projektów Erasmus+  i bardzo mile wspominamy wspólnie spędzone chwile. Nasi goście z uznaniem oglądali naszą szkołę uważając ją za świetnie wyposażoną i nowoczesną, a jednocześnie przyjazną i otwartą. Pracując w grupach polsko – węgierskich uczniowie chętnie odkrywali jak wiele ich łączy – wspólne pasje, nadzieje na przyszłość, ale też obawy z nią związane.
Po raz kolejny wykorzystaliśmy okazję, żeby się spotkać, lepiej poznać, szlifować angielski i promować ducha Zjednoczonej Europy.

33000 euro!!!

Mamy to! Cała ta kwota do wykorzystania w nadchodzącym roku szkolnym 2022/2023 na wyjazdy zagraniczne uczniów i nauczycieli! Decyzja o przyznaniu akredytacji w ramach programu Erasmus+ na lata 2022 – 2027 właśnie przekształciła się w realne środki finansowe. A to dopiero początek, pierwsza z czterech takich transzy pieniędzy. Uczniowie GILO, również przyszli, będzie się działo!

Joanna Kocioła

O oszczędzaniu energii w Słowenii – czyli kolejne spotkanie w ramach realizacji projektu Erasmus+ „Learn from the past to build a greener future”.

Czy da się połączyć intensywną pracę z przyjemnością? Jak najbardziej! Piękny majowy tydzień (22 – 28) grupa uczniów: Lidia Jastrzębiowska, Borys Czarnynoga, Nikodem Dutkiewicz, Bartłomiej Noga i Bartłomiej Sobik wraz z nauczycielami, Kariną Kurzyca i Joanną Kocioła spędziła w malowniczo położonym nad Adriatykiem słoweńskim mieście Koper.

Głównym tematem spotkania było oszczędzanie energii, wobec tego nie zabrakło analizy zużycia energii w poszczególnych krajach partnerskich, warsztatów na temat bardziej efektywnego zarządzania tym zużyciem oraz przykładów zrównoważonego rozwoju gospodarczego opartego na poszanowaniu środowiska naturalnego. Mieliśmy okazję zwiedzić port przeładunkowy w Koper, który jest głównym pracodawcą w mieście oraz czynną kopalnię węgla kamiennego w Velenje. 

Nie zabrakło oczywiście niezliczonych okazji do poznawania atrakcji tego pięknego kraju. Perełka przyrodnicza, czyli Jaskinia Postojna, zachwyciła nas stalaktytami i stalagmitami oraz szaloną kolejką, którą się przemieszczaliśmy po jaskini. W Lublanie, stolicy kraju, eksplorowaliśmy urocze uliczki pełne sklepików i kawiarenek i podziwialiśmy panoramę miasta z górującego nad nim wzgórza zamkowego.

Był nas śródziemnomorskim klimatem i zapierającymi dech w piersi widokami. A Techno Park w Celje pozwolił zbadać najbardziej fascynujące zagadki nauki i techniki. 

Spotkanie obfitowało także w liczne okazje do integracji z młodzieżą z pozostałych krajów partnerskich (Włochy, Portugalia, Rumunia, Turcja) oraz możliwości szlifowania znajomości języka angielskiego i włoskiego. 

Wspaniały kraj, gościnni i przyjaźni ludzie i efektywna praca projektowa! A to dopiero półmetek projektu. Kolejne spotkanie już w październiku w Rumunii. 

Klikając poniżej można zobaczyć spotkanie oczami uczniów:

wke.lt/w/s/kCuX1V

Joanna Kocioła

Zapraszam do galerii zdjęć (PK)

Relacja ze spotkania projektowego w Bułgarii w ramach projektu Climate Change – Raise awareness – Take action.

Sofia, 9-13 maja 2022.

Pierwszego dnia, po wylądowaniu i zakwaterowaniu, udaliśmy się na pierwsze zwiedzanie miasta oraz poddaliśmy się szeroko pojętym chłonięciu bułgarskiej kultury i integracji z innymi uczestnikami.

Dzień drugi spędziliśmy w szkole. Gospodarze przywitali nas bardzo serdecznie i w typowo bułgarski sposób, częstując tradycyjnym ciastem z miodem. Uczennice w malowniczych strojach zaprezentowały tańce ludowe, po których obejrzeliśmy specjalnie stworzony film o Bułgarii. Mieliśmy również możliwość uczestnictwa w wybranych lekcjach, a następnie w warsztacie dot. ochrony środowiska. Następnie gospodarze przygotowali różnorodne zajęcia: wykłady, prezentacje, quizy i konkursy, a nawet układanie puzzli. Po lunchu wzięliśmy udział w spotkaniu z p. Iveliną Kosevą, menedżerką międzynarodowego projektu pilotażowego National Trust Eco Fund „Actions for energy efficiency of Bulgarian schools”. Kolejnym punktem programu były prezentacje uczniów ze wszystkich szkół partnerskich pt. „How schools and families follow a sustainable lifestyle and waste disposal?”. Czytaj dalej…

A w Taborze…

Relacja z wyjazdu do Czech w ramach projektu Climate Change – Raise awareness – Take action.
Tabor, 21-25 marca 2022

Pierwszy dzień spotkania projektowego oznaczał przybycie do Taboru, (przemiły pan kierowca, komfortowy busik, świetne nastroje) oraz poznanie gospodarzy. Już sam kraj przywitały nas piękną, słoneczną pogodą, a Czesi – niezwykle ciepło i serdecznie. A to dopiero początek. Było wzajemne poznawanie się, gry integracyjne, pierwsze zwiedzanie Taboru. Urokliwe uliczki starego miasta wprost zachęcały do spaceru w gronie nowych przyjaciół z innych krajów. Uroczysta kolacja zwieńczyła ten pierwszy, pełen wrażeń dzień.

Po pysznym śniadaniu, rankiem drugiego dnia spotkania, udaliśmy się do szkoły gospodarza (Taborské soukrome gymnázjum a základni škola). Tam zostaliśmy powitani przez p. Dyrektor, Marketę Švadlenovą i czeskich uczniów. Następnie przedstawiliśmy przygotowane prezentacje. Dowiedzieliśmy się sporo o zasobach naturalnych w poszczególnych krajach, lokalizacji elektrowni jądrowych, odnawialnych źródłach energii oraz o zależności krajów partnerskich od importu zasobów z innych krajów (np. od Rosji).
Następnie uczestnicy zostali przetestowani ze świeżo przyswojonej wiedzy – graliśmy w Kahoota. Uwaga! Uwaga! Wygrała jedna z polskich uczennic – Milena! Gratulujemy!

Następnym punktem programu był udział w lekcjach tematycznych.
Po lunchu i chwili relaksu czescy uczniowie przygotowali dla nas grę miejską i szczegółowe zwiedzanie miasta w grupach międzynarodowych.
Gospodarze świetnie sprawdzili się w swojej roli. Na uznanie zasługuje sposób prowadzenia spotkania, opieka, oprowadzanie po Taborze, a nawet własnoręcznie przygotowane przekąski! Było ciekawie, motywująco, wesoło i pysznie!

Trzeci dzień spotkania również był pełen wrażeń. Rankiem wyruszyliśmy na wycieczkę do elektrowni jądrowej w Temelinie. To jedna z dwóch elektrowni jądrowych w Czechach. Ten sposób produkowania energii elektrycznej uważany jest za jeden z najbardziej ekologicznych i najmniej emisyjnych. W specjalnie zaprojektowanej do tego celu sali multimedialnej, dzięki wykładowi pani przewodnik i animacjom komputerowym, mieliśmy okazję zajrzeć do najciekawszych, najbardziej niedostępnych miejsc elektrowni, a także otrzymać podstawowe informacje z dziedziny fizyki jądrowej.
Z trójwymiarowych materiałów filmowych uzyskaliśmy informację nt. hali reaktora i prętów paliwowych. Zobaczyliśmy również komputerową symulację reakcji rozpadu jąder uranu.

Kolejną atrakcją było zwiedzanie zamku Hluboká, który swoją aktualną postać zawdzięcza rodowi Schwarzenbergów. Często mówi się o nim jako o najpiękniejszym czeskim zamku, który w obecnym kształcie powstał w XIX wieku po przebudowie w stylu neogotyckim.

Dzień był piękny i słoneczny, humory i apetyty nam dopisywały.

Czwarty dzień spotkania oznaczał zwiedzanie stolicy. Praga, skąpana w słońcu, przepiękna, zabytkowa. Wąskie uliczki, urocze budowle, Wzgórze Zamkowe Hradczany Katedra św. Wita, Most Karola, migocząca Wełtawa. Ech, wymieniać można by długo. Było zwiedzanie, gra miejska z lokalnymi przewodnikami, punkty zdobywane w międzynarodowych grupach i zwycięstwo grupy Mileny, a w nagrodę słodkie żelki! Zmęczenie rekompensowały nam cudowne widoki i zabawne pamiątki, które jeszcze długo będą przypominać nam tę wspaniałą europejską stolicę!

Wszystko co dobre szybko się kończy. Tak jak nasze spotkanie w szkole partnerskiej w Czechach. Było mnóstwo zabawy i nauki, integracja, szlifowanie języków obcych, poznawanie nowych miejsc, pyszne jedzenie. Podkreślić należy przede wszystkim ogromną gościnność naszych gospodarzy!

Dziękujemy serdecznie! Mamy nowych znajomych, ciekawe doświadczenia i piękne wspomnienia. Będziemy tęsknić!

Anna Woźnikowska-Tyc

Relacja ze spotkania w ramach projektu Erasmus+ „Learn form the past to build a greener future” w Manavgat, Turcja w dniach 7-11 marca 2022 roku

Po pierwszym spotkaniu, które odbyło się w Polsce w październiku 2021 roku, przyszła pora na odwiedziny u partnerów. Na początek szkoła turecka, położona w pięknym, malowniczo usytuowanym nad Morzem Śródziemnym, historycznym mieście Manavgat. Na spotkanie przyjechali uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich w Portugalii, Rumunii, Słowenii i Polski aby wspólnie uczyć się i eksplorować bogatą turecką kulturę. 
Głównym celem spotkania była prezentacja wydobycia węgla kamiennego w krajach partnerskich, analiza wpływu tej gałęzi przemysłu na gospodarkę, jak również badanie losów zamykanych kopalni. Przedstawiono różne alternatywy, od przekształcenia w muzeum, obiekty rekreacyjno-sportowe po … brak zagospodarowania terenu. Spotkanie projektowe w Turcji łączyło w sobie wiele aspektów edukacyjnych: naukowy, kulturowy, integracyjny.

Czytaj dalej…

Relacja z wyjazdu do Škofja Loka w ramach realizacji programu Erasmus+

Niesamowite słoweńskie krajobrazy, serdeczność i uczynność mieszkańców, (a zwłaszcza  naszych gospodarzy!) wspaniała szkoła, szczytne idee i my: sześcioro uczniów i uczennic z gilowickiego liceum wraz z opiekunkami. To może oznaczać tylko jedno: niezapomniane spotkanie projektowe w Škofja Loka, ale po kolei:

Pierwszego dnia, po zakwaterowaniu się w hotelu mieliśmy przyjemność poznać gospodarzy oraz ich szkołę i okolicę, zostaliśmy szczegółowo zapoznani z programem oraz miejscami, które będziemy odwiedzać. Nawiązaliśmy też pierwsze kontakty z młodzieżą słoweńską oraz z innych krajów partnerskich i jej opiekunami.

Drugi dzień upłynął równie szybko i przyjemnie. Po serdecznym powitaniu przez dyrektora szkoły, pana Jože Bogataja mogliśmy jeszcze lepiej się poznać i bardziej zintegrować. To wszystko za sprawą szerokiego wachlarza gier i zabaw integracyjnych, energizerów i tym podobnych. Należy tutaj wspomnieć o niezwykłej pomysłowości i pewności siebie słoweńskich uczniów, a także ich zdolnościach organizacyjnych i przywódczych. Zaowocowały one nie tylko skuteczną integracją uczestników, ale także świetna zabawą 🙂 Następnym punktem programu było szczegółowe oprowadzenie nas po szkole przez słoweńskich gospodarzy. Zostaliśmy podzieleni na mniejsze międzynarodowe grupy i w ten sposób poznaliśmy placówkę. W jej skład, oprócz Gimnazija Škofja Loka wchodziły dwie szkoły branżowe (mechaniczna i stolarska) oraz ogromna, niezwykle komfortowa hala sportowa. Po zwiedzaniu szkoły nadszedł czas na poznanie naszego uroczego miasteczka. Zwiedzanie go odbyło się również w podziale na mniejsze, międzynarodowe grupy, a w role przewodników kolejny raz wcielili się kompetentni słoweńscy uczniowie.

Škofja Loka, uważana za najpiękniej zachowane średniowieczne miasto Słowenii okazała się cudownym miejscem, niewielkim, lecz pełnym urokliwych zakatków i zabytków, harmonijnie wpisujących się w otaczający krajobraz. Wśród nich warto wymienić m.in. bryłę Zamku ( wewnątrz którego obecnie znajduje się muzeum), Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, Stary Ratusz Miejski z XVI wieku, barokowy Kościół Kapucynów oraz słynny Most Kapucynów z połowy XIV wieku z posągiem św. Jana Niepomucena.

Bogatsi o wiedzę nt. historii miasta udaliśmy się na spotkanie z Burmistrzem Škofja Loka. Ciepło nas przywitawszy, burmistrz wprowadził nas w szczegóły obecnej polityki władz miejskich oraz jej wysiłki w celu zapewnienia miejscowości zrównoważonego rozwoju, poprzez ograniczenie ruchu pojazdów w centrum, zmniejszenia odpadów i wiele innych.

Choć dotychczasowa relacja z drugiego dnia pobytu już brzmi bogato, nie był to jeszcze koniec przewidzianych atrakcji. Po lunchu czekała nas lekcja chemii w praktyce oraz warsztaty poświęcone ekologicznym metodom produkcji środków czystości, w tym produkcji mydełek (tak, mogliśmy je zabrać do domu jako pamiątki :))

W tym czasie nauczyciele z krajów partnerskich udzielali wywiadów dla radia słoweńskiego, opowiadając o celach i spodziewanych rezultatach projektu, dotychczasowych doświadczeniach oraz działaniach przeprowadzanych w szkołach macierzystych.

Dzień był długi, lecz obfitujący w wydarzenia i na pewno niezapomniany.

Środa oznaczała dla nas wycieczkę do stolicy kraju – Lublany. Pierwszym punktem programu była wizyta w centrum recyklingu. Jego gospodynie zapoznały nas z zasadami, którymi się kierują prowadząc centrum jako pozarządową organizację typu non-profit. Na miejscu mogliśmy obejrzeć oraz nabyć wszelkiego rodzaju przedmioty z drugiej reki (od biżuterii, ubrań czy akcesoriów przez narzędzia, płyty, obrazy po meble, szkło i porcelanę oraz wszelkie inne rzeczy codziennego użytku. Nam przypadł do gustu automat do kawy, tyle że zamiast plastikowych (czy nawet papierowych) kubeczków można sobie było wybrać porcelanowy lub ceramiczny i zabrać go do domu, używając wielokrotnie po powrocie, zaś płacąc symboliczne euro za kawę wesprzeć organizację :).

Po wykładach o szkodliwości konsumpcjonizmu dla środowiska, zjawiska znanego jako „fast fashion”, problemach z odpadami tekstylnymi i zachętach do kupna odzieży z drugiej ręki, młodzież udała się na kolejne warsztaty. W skrócie polegały one na tym, by pokazać młodym ludziom, jak przedłużyć życie produktów, jak nie wyrzucać lecz reperować, albo jak stworzyć coś zupełnie nowego z przedmiotów już nieużywanych, a często wręcz z odpadów.

Wkrótce potem dostaliśmy trochę wolnego czasu na lunch i odpoczynek. Posileni, udaliśmy się na spotkanie z przewodnikiem, który miał nas oprowadzić po stolicy. Przewodnik okazał się kimś w rodzaju „stand-upera”, który w sposób niezwykle dowcipny i błyskotliwy wprowadził nas w historię miasta. Skupiliśmy się na dziełach architekta Jože Plečnika, zwiedziliśmy plac France Prešerena (dowiedzieliśmy się też niemało o jego poezji i stworzonych przez niego słowach hymnu narodowego). Zobaczyliśmy Pałac Arcybiskupa, Rynek Miejski i Stary Rynek, Most Smoków, Zamek, Katedrę poświęconą św. Mikołajowi. Tutaj natknęliśmy się na polski akcent, mianowicie na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w Słowenii w 1996 r. w katedrze ufundowano dwoje drzwi z brązu: główne, przedstawiające 1250 lat chrześcijaństwa oraz boczne obrazujące historie diecezji.

Mieliśmy też sposobność zobaczyć niezwykły element architektury Lublany, jakim jest Potrójny Most (Tromostovje). Na jego starej kamiennej podstawie architekt Joše Plečnik dodał dwa przejścia dla pieszych i w ten sposób stworzył potrójny most umożliwiający dotarcie do Starego Miasta.

Mnóstwo można by napisać o zabytkach zwiedzonych w Lublanie, jednak ze względu na oszczędność Państwa czasu i już znaczną długość niniejszego posta, zainteresowanych odsyłam do innych źródeł, my zaś wróćmy do opisu następnego dnia.

By zobaczyć, jak wygląda przeciętny dzień szkolny w Gimnazija Škofja Loka, w czwartek zaproszono nas do uczestnictwa w 2 typowych lekcjach. I tym razem podzieleni zostaliśmy na niewielkie grupki międzynarodowe, z których każda brała udział w innych zajęciach. Dzięki temu młodzież mogła zdać relację z rożnych lekcji i porównać je z lekcjami w szkołach macierzystych.

Następnie uczestnicy spotkania udali się na halę sportowa, gdzie po krótkiej rozgrzewce rozegrali kilka meczów siatkarskich (w końcu w zdrowym ciele zdrowy duch!)

Po przerwie na posiłek powróciliśmy do zajęć związanych z główną tematyka spotkania, czyli ze zmianami klimatycznymi. Na początek uczestniczyliśmy w wideokonferencji na temat zrównoważonych zakupów. Ekspertka zachęcała nas do kupowania mniejszej ilości produktów (i przede wszystkim produktów lokalnych) oraz redukcji opakowań. Pokazała, jak produkcja żywności wpływa na klimat oraz przedstawiała sposoby, jak nie marnować żadnej żywności.

W kolejnym kroku, poprzez burzę mózgów w grupach, młodzież miała zebrać pomysły dot. tego, co można zrobić we własnym zakresie by ograniczyć marnowanie jedzenia oraz ilość odpadów podczas organizacji lunchu w szkołach. Rezultaty zostały przedstawione przed kamerami przez reprezentantów grup w formie map myśli, grafów, plakatów, itp.

Po południu uczniowie ze szkół partnerskich pokazali swoje prezentacje na tematy ekologiczne związane ze zmianami klimatycznymi oraz dotyczące dotychczasowej działalności szkół w tej dziedzinie. Byliśmy pod wrażeniem jakości wystąpień, wiedzy i świadomości uczniów, a także alternatywnych sposobów radzenia sobie ze zmianą klimatu.

Ostatnim punktem programu wyjazdu było spotkanie podsumowujące nasz pobyt. Składały się na nie krótkie przemowy dyrektora szkoły i koordynatora projektu, rozdanie certyfikatów i drobnych upominków, a także ostatnie zajęcia integracyjne w grupach.

Spotkanie było niezwykle udane, obfitujące w wydarzenia i dobrą zabawę, ale także uzmysławiające nam konsekwencje zmian klimatycznych dla planety. Żałujemy tylko, że ten wspaniały czas tak szybko upłynął oraz że (ze względu na restrykcje sanitarne) nie było z nami przedstawicieli Bułgarii i Niemiec. Znaleźliśmy jednak sposób i na to: w czwartek podzielimy się z nimi wrażeniami z wyjazdu i przedstawimy nasze prezentacje podczas spotkania online 🙂

Anna Woźnikowska-Tyc