Fizyka


2022-11-23

Drodzy Uczniowie, 

serdecznie zapraszamy do udziału w zajęciach organizowanych przez Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej.

Wykłady i warsztaty są skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych. Pytania w sprawie zajęć oraz zapisy można kierować na adres mailowy: popularyzacja-aei@polsl.pl

 

Harmonogram:

2022-12-19, godz. 10:00

– wykład: „Analiza ruchu oka – co nam powie o Tobie”

 

2023-01-30, godz. 10:00

– wykład: „Przemiana Raspberry Pi w router Wi-Fi”

Opis zajęć: Czy wiesz, jak łączą się dwa komputery? Czy wiesz, jak je skonfigurować? Czy wiesz, jak zestawić sieć komputerową? Połączymy się z urządzeniem Raspberry PI oraz skonfigurujemy je jako router sieciowy. Działanie nowo skonfigurowanego routera będziesz mógł przetestować przy pomocy własnego smartfonu!

– warsztaty: „Elektroniczny baner reklamowy”

Opis zajęć: Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z układami mikroprocesorowymi. Zajęcia praktyczne są poprzedzone prezentacją multimedialną wprowadzającą słuchaczy w podstawowe pojęcia z techniki mikroprocesorowej, których znajomość jest niezbędna do własnoręcznego zbudowania układu. W czasie zajęć warsztatowych uczestnicy będą mieli możliwość samodzielnego stworzenia swojego własnego pomysłu reklamowego z wykorzystaniem matrycy diod LED.

– warsztaty „Krzemowe ogniwa fotowoltaiczne”

Celem zajęć jest przekazanie wiedzy na temat możliwości pozyskiwania energii z odnawialnego źródła, jakim jest słońce przy wykorzystaniu systemów fotowoltaicznych. Uczniowie otrzymają informacje na temat budowy, zasady działania oraz technologii wytwarzania nowoczesnych struktur fotowoltaicznych jak również techniki montażu paneli fotowoltaicznych. Uczestnicy zobaczą techniki wytwarzania krzemowych struktur fotowoltaicznych. Zapoznają się z zasadą działania panelu słonecznego oraz będą mierzyć charakterystyki prądowo-napięciowe ogniw słonecznych

 

2023-02-27, godz. 10:00

– wykład: „Ziarnko do ziarnka, a zbierze się informacja”

Opis zajęć: Informacja w komputerach zapisana jest w postaci liczb. W ostatnich latach zaczęto opracowywać algorytmy, które korzystają z informacji w postaci ziaren informacyjnych. Zamiast zestawu liczb algorytm otrzymuje zestaw ziaren, nieraz o dość skomplikowanej strukturze.

Obliczenia granularne to jeden z przykładów algorytmów inspirowanych przyrodą. Ludzie niekoniecznie przekazują informacje liczbowo, zwykle informację przekazujemy i przetwarzamy w ziarnach.

– warsztaty: „Bezprzewodowe sieci sensorowe”

Opis zajęć: Celem warsztatów jest zapoznanie się z metodami programowania układów do bezprzewodowej transmisji danych pomiarowych z następujących

czujników: światła, temperatury, położenia, ruchu, wilgotności. W trakcie części teoretycznej uczestnik spotkania pozna budowę sensora, jego działanie oraz zastosowanie. Dowie się również jak działa bezprzewodowa sieć sensorowa, jaka może być jej topologia oraz gdzie sieć czujnikowa znalazła zastosowanie.

– warsztaty „Elektroniczny kameleon – rzecz o programowalnych układach logicznych”.

Opis zajęć: Warsztaty mają na celu przybliżenie podstaw układów cyfrowych oraz metod ich projektowania. Uczniowie na tych zajęciach poznają następujące zagadnienia:

– Co to jest układ scalony i jak wygląda wewnątrz (czynnik SI).

– Zarys języków opisu sprzętu.

– Wprowadzenie – funkcje logiczne, system binarny, zarys arytmetyki.

– Liczniki.

Na zakończenie uczniowie próbują zbudować zegarek binarny.

 

Zapraszamy do udziału!

Aleksandra Wojaczek  /  samodzielny referent administracyjny

Centrum Popularyzacji Nauki

ul. Konarskiego 22B, pok. 221A, 44-100 Gliwice

+48 32 400 30 76

Aleksandra.Wojaczek@polsl.pl

 

Polecam i pozdrawiam

Andrzej Janowski

 

 

 

 

Comments are closed.