Rok szkolny 2024 / 2025

 

PRZYZNANY BUDŻET: 54 883 euro

PODJĘTE DZIAŁANIA 

SPOTKANIE PROJEKTOWE W POLSCE – 14-18 października 2024

Opis działania:

Pierwsze spotkanie grupy projektowej Polska – Niemcy – Włochy odbyło się w naszej szkole. Odwiedziło nas 25 uczniów i 4 nauczycieli z krajów partnerskich. Tematyką spotkania była: demokracja, prawa człowieka i zapobieganie ich łamaniu, poznawanie dziedzictwa kulturowego Europy i promowanie zdrowego stylu życia. W ramach spotkania odbyły się warsztaty na temat praw człowieka, zajęcia integrujące grupę. Odwiedziliśmy także szereg ważnych miejsc: muzeum Auschwitz, Kraków wraz z Muzeum Fabryka Schindlera, Katowice – Muzeum Śląskie, Park Śląski oraz Planetarium Śląskie. Ponieważ nasze spotkanie zbiegło się z Europejskim Dniem Erasmusa, nasza młodzież przygotowała filmiki promujące program dający młodym ludziom niezliczone możliwości rozwoju i podnoszenia swoich kompetencji. 

https://www.facebook.com/100063930461706/videos/478210755243350?locale=pl_PL

Jak zawsze uczniowie przygotowali także ewaluację spotkania w formie interaktywnej kolekcji wspomnień:

https://wakelet.com/wake/03pR2nLqQDug4imhxbjqJ

 

 

SPOTKANIE PROJEKTOWE W SZWECJI – 21-25 października 2024

Opis działania:

10 uczniów wraz z 2 nauczycielami wzięło udział w spotkaniu projektowym Erasmus+ w szwedzkim Varbergu. Oprócz polskiej ekipy w spotkaniu uczestniczyli również uczniowie i nauczyciele z Hiszpanii i Słowenii. Spotkanie skupiało się przede wszystkim na prawach człowieka i ich przestrzeganiu. Bardzo ciekawe zajęcia poprowadzili przedstawiciele Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca oraz pracownicy Uniwersytetu w Geteborgu. Poruszano trudne tematy, z którymi boryka się współczesny świat: radykalizacja, antysemityzm, niechęć do migrantów, czyli takie, których musi być świadom każdy młody, otwarty i tolerancyjny człowiek. Spotkanie polegało także na poznawaniu szwedzkiej kultury i miejsc dziedzictwa kulturowego UNESCO, takich jak stacja radiowa Grimeton.  

 

 

OBSERWACJA ZAJĘĆ W SZKOLE NIEMIECKIEJ  – 16-20 września 2024

Opis działania:

Dzięki projektowi Erasmus+ jeden z naszych nauczycieli, germanistka p. Aleksandra Stuczyńska, miał możliwość spędzić pracowity tydzień w Niemczech. W czasie pobytu w Köthen hospitowała lekcje, w trakcie których obserwowała metody pracy nauczycieli i zaangażowanie uczniów. Wiele rzeczy chętnie przeniosłaby z Freie- Schule-Anhalt do naszego liceum. Popołudnia udało się spędzić na zwiedzaniu niewielkiego, ale uroczego miasteczka, w którym kiedyś mieszkał i tworzył Jan Sebastian Bach. Piękna była wystawa Geschichte der Deutschen Sprache z mnóstwem ciekawych informacji na temat języka. Spotkania z wieloma interesującymi, miłymi ludźmi i rozmowy z dyrekcją dają nadzieję na przyszłą współpracę naszych szkół.

 

OBSERWACJA ZAJĘĆ W SZKOLE WŁOSKIEJ  – 4-9 listopada 2024

Opis działania:

Dzięki projektowi Erasmus+  nasza nauczycielka języka włoskiego miała możliwość spędzić bardzo intensywny i pracowity tydzień we włoskim liceum „Giuseppe Rechichi” w kalabryjskiej Polistenie. „La settimana intensa”, bo choć włoskie lekcje w ciągu dnia trwają dużo krócej, to tydzień pracy jest 6-dniowy (z sobotą), a w ciągu dnia jest tylko jedna 15-minutowa przerwa. Job shadowing polegał na obserwacji lekcji języków obcych takich jak hiszpański i angielski, a także języka ojczystego. Pozwoliło to na poznanie włoskich metod nauczania, które można będzie wykorzystać także na lekcjach w naszym liceum. Obserwowana była także edukacja włączająca w szkole oraz podczas lekcji, zwieńczeniem czego było prawie 1,5 godzinne spotkanie z Koordynatorką BES, włoskim odpowiednikiem naszego pedagoga szkolnego. Dzięki niesamowitej gościnności oraz uprzejmości włoskich nauczycieli popołudnia upływały na poznawaniu kalabryjskiej kultury (Muzeum Narodowe i słynne Bronzy z Riace, Muzeum rzeźbiarza Francesco Jerace), a także pięknych południowych miasteczek na szczytach masywu górskiego Aspromonte (Gerace, San Giorgio Morgeto), oraz nadmorskich miejscowości jak słynna Tropea czy urokliwe Pizzo. W programie udało się także zawrzeć zwiedzanie fabryki oliwy oraz lokalnych perfum, gdzie można było się przekonać jak dobrze Włosi dbają o zrównoważony rozwój w firmach. Nauczycielka miała również możliwość zobaczyć jak wygląda wyjazd na wycieczkę szkolną z grupą włoskich uczniów na północ Kalabrii do Corigliano-Rossano, gdzie zwiedziła fabrykę lukrecji Amarelli, a także zobaczyła słynny Codex Purpureus. Zwieńczeniem całej mobilności było sobotnie spotkanie z uczniami w Salone delle Feste oraz prezentacja naszego liceum oraz Polski, następnie porównywaliśmy wspólnie polski oraz włoski system edukacji i okazuje się, że jednak mamy więcej wspólnego niż mogliśmy przypuszczać! Dzień zakończyło prawdziwe włoskie Aperitivo  To był naprawdę ciekawy i inspirujący tydzień, pełen cudownych ludzi oraz fantastycznych rozmów!

Comments are closed.