Zapraszamy do udziału w XVI Dniu Zdrowia.

13 kwietnia odbędzie się XVI Dzień Zdrowia pod hasłem: 

„Jak wygrałem życie – opowieść chłopaka, który odbił się od dna i sięgnął po szczyt” – profilaktyka uzależnień inaczej.

Prezentowany projekt ma dwa istotne przesłania:

  1. Jak łatwo wpaść w szpony nałogu, bez kontroli, najpierw tylko eksperymentując,  próbując zaimponować rówieśnikom, szukając rozwiązania dla swoich problemów, uciekając od samotności i niezrozumienia.
  2. Jak trudno wyjść z nałogu, ile wymaga to pracy, determinacji, odwagi, wsparcia specjalistów i osób bliskich.

Ale jest też pozytywny przekaz, że da się wyjść z uzależnienia, że ciężka praca nad sobą przynosi efekty, że ból, rozpacz i łzy można przekuć w sukces, gdy ma się pasję i bliskich gotowych do pomocy. To bardzo istotne, szczególnie dla osób, które mają w rodzinie osoby uzależnione, lub same zaczynają eksperymentować ze środkami psychoaktywnymi i zastanawiają się, czy będą w stanie przerwać ten „zaklęty krąg”, w którym się znalazły.

Kolejnym argumentem przemawiającym za tym projektem jest wiek naszego prelegenta. Młody człowiek, który rozmawia z młodymi ludźmi otwarcie o swoich problemach jest dla młodzieży wiarygodnym rozmówcą. Nie zachęca ich do stosowania używek, a na bazie własnych doświadczeń przestrzega przez niebezpieczeństwami. Wszystkim zainteresowanym zostaną przekazane informacje, gdzie w razie potrzeby szukać pomocy. Dodatkowo jest to projekt atrakcyjny dla młodzieży dzięki oprawie muzycznej. 

Dodatkowo ogłaszamy konkurs plastyczny pod hasłem: „Uzależnienia niszczą marzenia”. Szczegóły konkursu zostaną podane w późniejszym terminie. Dla uczestników przewidziano nagrody. 

W Dniu Zdrowia obecne będą, jak co roku, przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tychach ze swoim stoiskiem, a także przedstawiciele NFZ – będzie można sobie na miejscu wyrobić Kartę Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego (oczywiście w przypadku uczniów niepełnoletnich po uprzedniej zgodzie rodziców).

Pozdrawiam serdecznie. Katarzyna Kaczmarczyk

Bookmark the permalink.

Comments are closed.