Erasmus+ „Learning from the past to build a green future” – spotkanie w Rumunii.

W dniach 9-15 października 2022 roku grupa uczniów naszego liceum: Kamila Janosz, Mateusz Łukowicz, Karol Mazak, Łukasz Szromba i Sara Wojtala wraz z dwójką towarzyszących im nauczycieli: Joanną Kocioła i Magdaleną Szuster brało udział w spotkaniu projektowym w Timisoarze. 

Wraz z partnerami ze szkół z Portugalii, Słowenii, Turcji i Włoch pracowali nad tematami związanymi ze społecznymi i ekologicznymi konsekwencjami tworzenia, eksploatacji oraz likwidacji kopalń. Uczniowie pracowali w grupach międzynarodowych oraz przygotowywali filmiki zatytułowane „Dzień z życia nastolatka bez elektryczności” Istotnym elementem było zwiedzanie kopalni srebra w Turdzie przekształconej w bardzo popularną atrakcję turystyczną.
Konsekwentnie promowano również energię odnawialną. Grupa miała okazję odwiedzić elektrownię wodną na Dunaju w miejscowości Orsova, dodatkowo podziwiając wyjątkowość biologiczną tej rzeki z pokładu statku podczas rejsu. Wzięli także udział w fascynującym wykładzie w Instytucie Energii Odnawialnych w Timisoarze, który dość mocno wstrząsnął powszechną wiedzą na temat tego co uważamy za „zieloną energię”. Można było także obejrzeć zeroemisyjny dom pokazowy.  Zabrano nas także na zajęcia w laboratorium chemicznym Uniwersytetu w Timisarze, gdzie nauczyliśmy się w jaki sposób filtruje się wodę oraz na jakiej zasadzie jeden rodzaj energii można przekształcać w inny. W końcu zrozumieliśmy sposób działania pojazdów napędzonych wodorem!
Nasi rumuńscy gospodarze sprawili, że ten tydzień spędzony w Timisarze okazał się fascynującą przygodą. Rodziny goszczące naszych uczniów przyjęli ich jak członków rodziny za co jesteśmy im niezmiernie wdzięczni. 
Następne spotkanie odbędzie się w marcu 2023.
 
Joanna Kocioła – koordynator projektów Erasmus+
Bookmark the permalink.

Comments are closed.