Relacja ze spotkania projektowego w Bułgarii w ramach projektu Climate Change – Raise awareness – Take action.

Sofia, 9-13 maja 2022.

Pierwszego dnia, po wylądowaniu i zakwaterowaniu, udaliśmy się na pierwsze zwiedzanie miasta oraz poddaliśmy się szeroko pojętym chłonięciu bułgarskiej kultury i integracji z innymi uczestnikami.

Dzień drugi spędziliśmy w szkole. Gospodarze przywitali nas bardzo serdecznie i w typowo bułgarski sposób, częstując tradycyjnym ciastem z miodem. Uczennice w malowniczych strojach zaprezentowały tańce ludowe, po których obejrzeliśmy specjalnie stworzony film o Bułgarii. Mieliśmy również możliwość uczestnictwa w wybranych lekcjach, a następnie w warsztacie dot. ochrony środowiska. Następnie gospodarze przygotowali różnorodne zajęcia: wykłady, prezentacje, quizy i konkursy, a nawet układanie puzzli. Po lunchu wzięliśmy udział w spotkaniu z p. Iveliną Kosevą, menedżerką międzynarodowego projektu pilotażowego National Trust Eco Fund „Actions for energy efficiency of Bulgarian schools”. Kolejnym punktem programu były prezentacje uczniów ze wszystkich szkół partnerskich pt. „How schools and families follow a sustainable lifestyle and waste disposal?”.

Aktywności dnia trzeciego rozpoczęliśmy wizytą w Ministerstwie Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysłuchaliśmy tam ciekawej prezentacji dot. strategii ograniczania i zapobiegania zmianom klimatycznym.

Następnie szefowa wydziału ds. zmian klimatycznych Boryana Kamenova odpowiadała na pytania zadane przez uczestników projektu. Po owocnym spotkaniu udaliśmy się spacerem na lunch, oglądając po drodze kilka ciekawych zabytków stolicy. Popołudnie spędziliśmy w szkole. Zajęcia otwarł wykład nauczycielki geografii, p. Mariany Boshniakovej nt. zasad zrównoważonego rozwoju, które udało się wprowadzić w życie w szkole gospodarzy („Sustainable development in our school”).

Po wykładzie kilka uczennic zabrało głos dzieląc się relacjami z przeprowadzonych przez siebie działań i inicjatyw ekologicznych („Art and Ecology”, oraz „the Earth – today and tomorrow”).
Następnie zapoznaliśmy się z wynikami ankiety, którą bułgarscy uczniowie przeprowadzili wśród uczestników spotkania (” The planet and its problems and changes”).
Kolejnym punktem programu było przedstawienie innego projektu przeprowadzonego w szkole, a mianowicie „Notebook therapy”. Wiązał się on z zarządzaniem odpadami papierowymi, tworzeniem nowych materiałów, takich jak notesy, pamiętniki, kartki okolicznościowe oraz terapią zajęciową i akcjami charytatywnymi.

Spotkanie w szkole zakończyliśmy warsztatem pt. „Daj drugie życie odpadom”, podczas którego każdy z uczestników mógł wykonać własne ozdoby z papieru czerpanego. Później czekała nas jeszcze większa integracja i szlifowanie języka podczas wspólnej kolacji i wieczoru kulturalnego. Otrzymaliśmy nie tylko mnóstwo pysznego bułgarskiego jedzenia, ale i sporej dawki barwnego folkloru!

Dzień czwarty oznaczał zwiedzanie Sofii, mnóstwo fascynujących zabytków, zabawny i niezwykle kontaktowy przewodnik oraz niesamowite historie opowiadane przez niego (ba! nawet zaaranżowane inscenizacje! Do tego cudna pogoda, pyszne jedzenie i coraz lepsza integracja uczestników.

Ostatni dzień był zwieńczeniem projektu, czasem podsumowania działań, ostatnimi spotkaniami, rozdaniem certyfikatów i zakupem tradycyjnych souvenirów. Za nami warsztaty, dyskusje i spostrzeżenia, wymiana doświadczeń i planów na przyszłe spotkania, gry i zabawy, wspólnie wykonane bułgarskie tańce ludowe no i oczywiście mnóstwo śmiechu.
Pożegnaliśmy słoneczną Sofię z żalem, ale i nadzieją na rychłe spotkanie (działania w Konstancji i Gilowicach wciąż przed nami).W naszej pamięci na długo pozostanie przede wszystkim niezwykła serdeczność i gościnność gospodarzy, ich wspaniały folklor oraz to, czego się dowiedzieliśmy o ekologii i zrównoważonym rozwoju. Nie bez znaczenia są również nawiązane relacje i wspólnie spędzone chwile z uczestnikami ze wszystkich krajów partnerskich.

Anna Woźnikowska-Tyc

Bookmark the permalink.

Comments are closed.