Relacja ze spotkania w ramach projektu Erasmus+ „Learn form the past to build a greener future” w Manavgat, Turcja w dniach 7-11 marca 2022 roku

Po pierwszym spotkaniu, które odbyło się w Polsce w październiku 2021 roku, przyszła pora na odwiedziny u partnerów. Na początek szkoła turecka, położona w pięknym, malowniczo usytuowanym nad Morzem Śródziemnym, historycznym mieście Manavgat. Na spotkanie przyjechali uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich w Portugalii, Rumunii, Słowenii i Polski aby wspólnie uczyć się i eksplorować bogatą turecką kulturę. 
Głównym celem spotkania była prezentacja wydobycia węgla kamiennego w krajach partnerskich, analiza wpływu tej gałęzi przemysłu na gospodarkę, jak również badanie losów zamykanych kopalni. Przedstawiono różne alternatywy, od przekształcenia w muzeum, obiekty rekreacyjno-sportowe po … brak zagospodarowania terenu. Spotkanie projektowe w Turcji łączyło w sobie wiele aspektów edukacyjnych: naukowy, kulturowy, integracyjny.

W przypadku treści ściśle naukowych, poza prezentacjami na temat sytuacji przemysłu węglowego w krajach partnerskich, mieliśmy okazję na przyjrzenie się z bliska alternatywnym źródłom energii. Odwiedziliśmy zaporę wodną na rzece Manavgat, gdzie pracownicy zapoznali nas z zasadami pozyskiwania energii za pomocą spiętrzania wody. Mogliśmy nawet zajrzeć do centrum dowodzenia elektrownią wodną, niedostępnym dla turystów. Woda to niejedyne odnawialne źródło energii jakie poznaliśmy z bliska. Zaproszono nas także do elektrowni pozyskującej energię ze słońca, tj. z ogniw fotowoltaicznych. Ogromne przestrzeń równo zastawiona rzędami paneli zrobiła na nas duże wrażenie, podobnie jak możliwość prześledzenia procesu pozyskiwania energii w ten sposób. Wizyty w elektrowniach poparte zostały niezwykle ciekawymi wykładami na Uniwersytetach w Alanyi (na temat odnawialnych źródeł energii i ich nie w pełni wykorzystywanego jeszcze potencjału) oraz w Antalyi (o geologii i jej wpływie na górnictwo i pozyskiwanie zasobów). 
Program kulturowy był niemniej bogaty. Jako, że stężenie starożytnych zabytków na kilometr kwadratowy w tej części Turcji jest bardzo duże, głównym problemem było jakie miejsca wybrać w tak krótkim czasie. Nasi gospodarze zdecydowali się pokazać nam: starożytny amfiteatr w Aspendos, ruiny miasta Perge oraz starożytne miasto Side, z malowniczo położonymi nad morzem ruinami świątyni Apolla. Poza zanurzeniem się w czasy starożytne, poznawaliśmy historię i architekturę nieco młodszą: Antalyę z jej przepięknym starym miastem, z którym można godzinami wędrować uroczymi wąskimi uliczkami, oraz Alanyę, gdzie mieliśmy okazję wjechać kolejką linową do zamku na szczycie góry, zajrzeć na słynną plażę o imieniu Kleopatra oraz eksplorować idylliczny port z latarnią, która stała się bohaterką wielu zdjęć… A ponieważ kultura to nie tylko zabytki, nasza międzynarodowa grupa dzieliła się typowymi zabawami i tańcami, tureccy gospodarze uczyli nas jak delektować się tradycyjnymi potrawami oraz jak targować się na tureckim bazarze. Nie zabrakło także strawy dla ducha – odwiedzin w przepięknym meczecie w Manavgat. W ostatnim dniu spotkania nie obyło się bez niespodzianki, występu grupy folklorystycznej, w której uczestniczy sam dyrektor tureckiej szkoły! 
Przede wszystkim jednak młodzież miała okazję się spotkać, popracować w grupach międzynarodowych, szlifować angielski i nabierać pewności siebie. O tym jak udane było to spotkanie świadczyły łzy uczestników spotkania, którym tak trudno było się rozstać. 
Spotkanie w Turcji okazało się ogromnym sukcesem. Turecka szkoła to gospodarz doskonały: wszystkim gościom zapewniono pomoc, wsparcie i ogrom życzliwości. Wróciliśmy do kraju ze wspomnieniami, które na długo zostaną w naszej pamięci oraz przyjaciółmi, którzy zostaną w niej na zawsze…
W spotkaniu udział wzięli  uczniowie: Kinga Czerwińska, Patrycja Gwóźdź, Wiktor Nykiel, Anita Stalmach i Hanna Ziebura oraz nauczyciele: Magdalena Szuster i Joanna Kocioła.
Joanna Kocioła
Bookmark the permalink.

Comments are closed.